Reklam
Bugun...

KAHRAMANMARAŞ SEBZE VE MEYVEDEN ELEKTRİK ÜRETECEK
ÖZTÜRK ENERJİ VE KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, DÜŞÜK KARBON KAHRAMANI SEÇİLDİ, ÖDÜLLÜ ORGANİK ATIKLAR ENERJİYE DÖNEREK SIFIRLANIYOR PROJESİ BAŞLIYOR KAHRAMANMARAŞ SEBZE VE MEYVEDEN ELEKTRİK ÜRETECEK

facebook-paylas
Tarih: 18-06-2019 11:33
 KAHRAMANMARAŞ SEBZE VE MEYVEDEN ELEKTRİK ÜRETECEK

Öztürk Enerji’nin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile birlikte geliştirdiği ‘Organik Atıklar Enerjiye Dönerek Sıfırlanıyor’ projesi ile sebze ve meyve atıklarından elektrik enerjisi elde edilecek. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından Düşük Karbon Kahramanı ödülüne de layık görülen proje, Türkiye’ye örnek olacak

Öztürk Enerji ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte geliştirdiği ‘Organik Atıklar Enerjiye Dönerek Sıfırlanıyor’ projesi, israfın önlenmesi, atığın azaltılması ve dönüştürülmesini kapsayan ‘sıfır atık’ prensibine göre oluşturuldu. Proje sayesinde Kahramanmaraş’ta yemek, sebze, meyve gibi organik atıklar işlenerek hem elektrik enerjisi hem gübre üretilecek.

Kahramanmaraş’ın çevreci vizyonunu ortaya koyan ‘Organik Atıklar Enerjiye Dönerek Sıfırlanıyor’ projesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen 6. İstanbul Karbon Zirvesi’nde, Türkiye’nin Çevre Oscar’ı olarak nitelendirilen ‘Düşük Karbon Kahramanı' ödülüne de layık görüldü.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nden çevreci vizyon

Bu önemli projenin yakında başlayacağının müjdesini veren Öztürk Enerji Yönetici Ortağı Erol İren şunları söyledi: “Sıfır Atık vizyonuyla Kahramanmaraş’ta organik atıklar anlaşmalı kurumlardan Belediye tarafından toplanacak. Bu atıkların toplanması için Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne bir araç hibe ettik. Toplanan atıklar, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi’nde yap-işlet-devret modeli ile kurduğumuz tesisimize gelecek. Burada bertaraf edilen organik atıklardan biyogaz tesisimizde elektrik enerjisi üretilecek ve sonrasında kompost gübre üretimi gerçekleştirilecek. Böylelikle ayrı toplanan organik atıklar, lisanslı bir tesis tarafından değerlendirilerek ekonomiye geri kazandırılacak.”

Kahramanmaraş’ta evler çöpten gelen enerjiyle aydınlanacak

Atıkların çok önemli bir ekonomik değeri olduğunu unutmamız gerektiğini bildiren Erol İren, hayata geçirilecek proje sayesinde, eskiden çöpe atılan organik atıkların elektrik enerjisine dönüşerek Kahramanmaraş’taki evleri aydınlatacağını belirtti. Çevrenin korunmasını sağlayacak bu proje kapsamında üretilecek gübrenin besleyici değerinin de yüksek olduğunu açıklayan İren, bu gübrelerin park, bahçe alanlarının yanı sıra tarım arazilerinde de kullanılabileceğini söyledi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 1 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI